اقلیم کردستان وارد سومین روز دوران پسا همه پرسی شده است. به غیر از اعلام نتایج نهایی همه پرسی، مهم ترین مسئله ای که در ۲۴ ساعت گذشته در رابطه با همه پرسی اقلیم اتفاق افتاد این بود که تعدادی از کشورها و شرکت های هواپیمایی، پرواز های خود به منطقه اقلیم را لغو کردند. مسئله ای که می تواند این منطقه را وارد یک بحران و چالش اساسی کند.

 

به گزارش تابناک، به دنبال ضرب الاجل سه روزه حیدرالعبادی نخست وزیر عراق به دولت اقلیم در خصوص تحویل گذرگاه های مرزی و فرودگاه های این منطقه به دولت مرکزی، شرکت های بین المللی هواپیمایی یکی یکی در حال تعلیق پروازهای خود به فرودگاه های سلیمانیه و اربیل هستند.

هواپیمایی اردن و فلای دبی (امارات) و هواپیمایی فرانسه از جمله شرکت هایی بودند که در روز چهارشنبه از آمادگی برای لغو پروازهای خود طی ۴۸ ساعت آینده خبر دادند.

شرکت هواپیمایی شرق الاوسط و برخی کشورهای عربی از روز چهارشنبه پروازهایشان را به مقصد دو فرودگاه در اقلیم متوقف کرده اند و دولت عراق رسما از ترکیه نیز درخواست کرد که پروازهای ترکیه به مقصد اقلیم را متوقف کند.

همچنین شرکت های هواپیمایی لبنان و مصر نیز روز جمعه را برای آغاز توقف پروازها به مقصد کردستان عراق اعلام کردند.

سازمان هواپیمایی کشوری عراق روز چهارشنبه طی نامه ای به دفاتر نمایندگی شرکت های هواپیمایی خارجی در بغداد ، خواستار توقف پروازها به کردستان عراق شد.

مهلت سه روزه دولت عراق جمعه شب پایان می یابد و ممنوعیت پروازها به و از اربیل و سلیمانیه به سراسر جهان و نیز بسته شدن مرزهای زمینی به اجرا گذاشته می شود.

این اقدام بین المللی در پی تصمیم دولت مرکزی عراق برای توقف پروازهای خارجی به فرودگاههای اربیل و سلیمانیه در مخالفت با برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان عراق، صورت گرفته است، موضوعی که با واکنش هایی در کردستان عراق روبه رو شد، بطوری که اتحادیه شرکتهای گردشگری در اقلیم کردستان عراق با صدور بیانیه ای از مردم خواست با راهپیمایی و تجمع مقابل دفتر نمایندگی سازمان ملل به این امر اعتراض کنند.

این اتحادیه اضافه کرد: راهپیمایی اعتراضی فردا پنجشنبه در مقابل دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در اربیل برگزار خواهد شد .

در همین راستا ‘تالار فائق’ مدیر فرودگاه اربیل ، اجرای تصمیم بغداد در خصوص توقف پروازها را بعید و آن را مغایر قوانین بین المللی دانسته است.

اما طاهر عبدالله مدیر فرودگاه سلیمانیه از تصمیم دولت عراق در این خصوص ابراز شگفتی و ادعا کرده که فرودگاه تحت دستور العمل مقام های دولت مرکزی، از جمله سازمان هواپیمایی کشوری عراق اداره می شود.

 

آغار تحریم هوایی گسترده اقلیم کردستان توسط کشورهای مختلف/ تلاش اقلیم کردستان عراق برای مذاکره با بغداد پیش از پایان ضرب الاجل/ هشدار ترکیه در مورد سفر به اقلیم کردستان 

دولت عراق بدنبال بی توجهی رهبران اقلیم کردستان عراق به عدم برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان عراق و تلاش برای تجزیه عراق تصمیم به توقف پروازهای خارجی به اقلیم گرفت و همزمان از دولت اقلیم کردستان عراق خواست معابر مرزی و فرودگاهها را تا روز جمعه تحویل دولت مرکزی دهد.

بحران در آسمان کردستان عراق اولین بار در آوریل ۱۹۹۱ و به دنبال اشغال کویت توسط ارتش بعثی صدام و حمله متقابل نیروهای آمریکایی به عراق منجر به اعلام منطقه پرواز ممنوع در مدار ۳۶ درجه شد تا این منطقه از حملات نیروی هوایی ارتش عراق در امان بماند.

 

 هشدار وزارت خارجه ترکیه درباره سفر به اقلیم کردستان عراق

 

در پی افزایش تنش های سیاسی میان دولت مرکزی و اقلیم کردستان عراق،
وزارت خارجه ترکیه روز گذشته با انتشار بیانیه ای نسبت به انجام سفر اتباع خود
به شهرهای سلیمانیه و اربیل در اقلیم کردستان عراق هشدار داد.

به
گزارش دیلی صباح، در بیانیه صادر شده از سوی این
وزارتخانه از شهروندان ترکیه خواسته شده تا هر چه سریعتر از سلیمانیه و
اربیل خارج شوند.

کنسولگری ترکیه (در اربیل) با
انتشار این بیانیه و اشاره به اعلامیه صادر شده از سوی شرکت های هوایی عراق
درخصوص لغو تمامی پروازهای خود به اربیل از تاریخ ۲۹ سپتامبر، از شهروندان
خواسته شده تا پیش از فرا رسیدن این تاریخ اربیل را ترک کنند.

در
این بیانیه آمده است: در این صورت امکان انجام پروازهای دوطرفه هواپیمایی
های تورکیش ایرلاینز، اطلس گلوبال یا پیگاسوس از کشور ما به سمت اربیل و یا
سلیمانیه وجود نخواهد داشت.

 

اقلیم کردستان عراق بدنبال آغاز مذاکره با بغداد پیش از پایان ضرب الاجل

 

 حیدرالعبادی نخست وزیر عراق روز سه شنبه به اقلیم کردستان ۷۲ ساعت مهلت داد تا فرودگاه ها و گذرگاه های مرزی را به بغداد تحویل دهد.

با
این حال هیات دولت اقلیم کردستان عراق روز چهارشنبه به ریاست نیچروان
بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق تشکیل جلسه داد و تصمیم به مذاکره با
بغداد پیش از پایان ضرب الاجل گرفت.

براساس گزارش شبکه خبری رووداو
نزدیک به نیچروان بارزانی در این نشست تصمیمات دولت مرکزی عراق و پارلمان
این کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و دولت اقلیم کردستان عراق با اکثریت
آرا رای به مذاکره با بغداد قبل از پایان فرصت داده شده گرفت.

پارلمان اقلیم کردستان عراق نیز قرار است روز پنج شنبه در ارتباط با همین تحولات تشکیل جلسه دهد.

همزمان
روز چهارشنبه پارلمان عراق در لایحه ای ۱۳ ماده ای به دولت عراق مجوز
استفاده از تمامی گزینه ها و از جمله گزینه نظامی را برای بازگرداندن
حاکمیت سیاسی عراق به مناطق مورد منازعه صادر کرد.

 

هشدار و ابراز تاسف آلمان

 

 زیگمار گابریل وزیر امور خارجه آلمان روز چهارشنبه با تاکید بر اینکه نتایج همه پرسی اقلیم کردستان عراق الزام آور نیست، نسبت به پیامدهای بی ثبات کننده این اقدام هشدار داد.

 در بیانیه وزارت امور خارجه آلمان آمده است: مایه تاسف است که دولت و رییس جمهوری منطقه کردستان عراق برنامه همه پرسی را اجرا کردند. آنان این تصمیم را بدون در نظر گرفتن ملاحظات و هشدارها و همچنین بر خلاف توصیه اجماع جامعه بین المللی گرفتند. نتیجه این همه پرسی به خصوص در ارتباط با مشخص کردن قلمروهای مورد مناقشه به عنوان بخشی از منطقه کردستان عراق، الزام آور نیست.

 

آغار تحریم هوایی گسترده اقلیم کردستان توسط کشورهای مختلف/ تلاش اقلیم کردستان عراق برای مذاکره با بغداد پیش از پایان ضرب الاجل/ هشدار ترکیه در مورد سفر به اقلیم کردستان

وزیر امور خارجه آلمان افزود: ما به شدت نگران هستیم که این اقدام ممکن است اوضاع بی ثبات منطقه را وخیم تر کند و از همه طرف ها می خواهیم که از هر نوع تنش افزایی خودداری و اقدامات یکجانبه به سمت استقلال یا اقدامات قهرآمیز خودداری کنند. مسائل حل نشده بین اربیل و بغداد باید مورد بحث قرار گیرند و از طریق گفت وگو حل شوند.

گابریل تاکید کرد: انتظار داریم که دولت منطقه ای کردستان عراق و دولت (مرکزی) عراق، تاثیر تعدیل کننده ای بر این مساله داشته باشند و تمام کشورهای همسایه هم باید در این اقدام کمک کنند.

وی افزود: نبرد مشترک با داعش در قالب ائتلاف بین المللی باید همچنان اولویت اصلی باشد و به نفع هیچکس نیست که پیشرفتی که با هزینه ای سنگین (در نبرد با داعش) به دست آمده است در معرض خطر قرار گیرد. به دولت کردستان عراق توصیه می شود که بر اساس انتخابات اعلام شده برای اول نوامبر (چهارشنبه ۱۰ آبان ماه، مشروعیت نهادهای خود را احیا کند.لینک منبع

برچسب ها :