سفیر آلمان در واشنگتن می‌گوید کشورش نگرانی‌های مشترکی با دولت آمریکا درباره فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران دارد و آماده همکاری برای مقابله با آنها است.

«پیتر ویتیگ»، سفیر آلمان در واشنگتن در مصاحبه‌ای روز جمعه اعلام کرد کشورش نگرانی‌های مشترکی با دولت آمریکا درباره فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران دارد.
«ویتیگ» در گفت‌وگو با «ان‌پی‌آر» بر ضرورت پایبند ماندن به توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) در بحبوحه تلاش‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای تضعیف آن تأکید کرد.

دیپلمات ارشد آلمانی در پاسخ به این سوال که در صورت خروج آمریکا از برجام چه اتفاقی به وقوع خواهد پیوست گفت: «این فرایند، یک مسئله داخلی آمریکا است. چیزی که برای ما اهمیت دارد این است که در نهایت در توافق ایران شبهه ایجاد نشود.»

او اضافه کرد: «ما معتقدیم که این توافق، توافقی است که ارزش حفظ کردن دارد. ][برجام] توافقی قدرتمند، قابل دوام و جامع است که بر پایه قوی‌ترین نظام نظارت و راستی‌آزمایی استوار شده است.»

وی تصریح کرد: «بنابراین ما معتقدیم خروج از این توافق، در شرایطی که ایران به آن پایبند مانده و آژانس هفت بار آن را تأیید کرده، اشتباه خواهد بود.»
دیپلمات آلمانی بار دیگر تأکید کرد که خروج از توافق هسته‌ای با ایران، به از دست رفتن اعتبار آمریکا و کشورهای غربی منجر خواهد شد.

ویتیگ گفت در صورت خروج آمریکا از برجام، ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر خواهد گرفت و نظام منع اشاعه هسته‌ای در دنیا تضعیف خواهد شد.
او در ادامه ضمن اشاره به رایزنی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با ترامپ درباره برجام گفت: «او (مرکل) تأکید کرد که ما می‌خواهیم این توافق پابرجا بماند و از آن حمایت می‌کنیم و این یک هدف عمده نه تنها برای آلمان بلکه برای تمام اروپایی‌ها است. »لینک منبع

برچسب ها :