شهردار تهران گفت: شهرداری در مجموع حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی قطعی دارد که معادل ۱٫۷ برابر کل بودجه سال جاری این نهاد می شود.

به گزارش ایرنا، محمدعلی نجفی عصر روز سه شنبه در نشست فصلی مدیران و معاونان شهرداری تهران در برج میلاد افزود: شهرداری تهران بالغ بر ١٦ هزار میلیارد تومان به بانک ها ( عمدتا بانک شهر ) ، ٩ هزار میلیارد تومان به پیمانکاران و ٥ هزار میلیارد تومان نیز برای پروژهای باز بدهی قطعی دارد که در مجموع حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان می شود.

وی اظهار کرد: به عبارت دیگر شهرداری تهران حدود ۱٫۷ برابر کل بودجه سال جاری خود بدهی قطعی دارد.

وی تصریح کرد: برای رسیدن به نقطه تعادل باید طرح هایی نو و فکرهایی جدید در زمینه تامین منابع داشته باشیم و دراین راستا می بایست بخشی از پروژه ها را به بخش خصوصی واگذار کرد و یا از روش های مشارکت عمومی – خصوصی بهره گرفت.

شهردار تهران تاکید کرد که اقتصاد شهر را باید به سمت مردمی شدن که از مولفه های اصلی اقتصاد مقاومتی است، سوق بدهیم.

شهردار تهران با اشاره به اینکه باید از تلاش های همه همکاران که در سال های گذشته برای اداره شهر تلاش کرد افزود: در غیاب دکتر قالیباف از تلاش و مدیریت جهادی ۱۲ ساله ایشان تقدیر می کنم.

وی با بیان اینکه حرف های زیادی برای گفتن و شنیدن داریم اما امروز در حد فرصت و بضاعت به بخشی از آنها اشاره می کنم گفت: در برنامه ای که به شورای شهر دادم در ۱۰ عنوان ماموریت های شهرداری تهران ذکر شده است.

* با تشریک مساعی مسائل حل نشده پایتخت را حل می کنیم

نجفی تصریح کرد: امروز در اداره شهر تهران با مسائل و چالش پیچیده ای مواجه هستیم و مسائل حل نشده ای در پیش روی ما قرار دارد، تاکید می کنم مسائل حل نشده و نه مسائل حل نشدنی چرا که تفاوت بسیاری میان حل نشده و حل ناشدنی وجود دارد و معتقدم از طریق تشریک مساعی باید برای حل مسائل حل نشده پایتخت تلاش کنیم.

* کاهش ۲۰ درصدی بودجه امسال نسبت به سال ۹۰ به لحاظ قدرت خرید

شهردار تهران منابع مالی شهرداری و دست یافتن به منابع پایدار را نخستین چالش مدیریتی شهر دانست و افزود: هم در مساله درآمد و هم هزینه ها با مشکل مواجه ایم، با نگاهی به روند بودجه جاری سال ۹۰ تا ۹۶ متوجه می شویم که سال ۹۰ بودجه شهرداری ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده درحالی که در سال ۹۶ بودجه شهرداری به قیمت جاری ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان یعنی ۲ برابر شده است.

نجفی گفت: این در شرایطی است که با نگاهی به قیمت ثابت و تورم سالیانه مشخص می شود این رقم معادل ۶ هزار و ۵۰۰میلیارد تومان قدرت خرید دارد یعنی کاهش ۲۰ درصدی بودجه سال۹۶ نسبت به سال ۹۰ به لحاظ قدرت خرید.
وی اظهار کرد: بنابر آمار ارائه شده، اداره شهر و اجرای برنامه های توسعه شهر با این میزان قدرت خرید کار بسیار سختی خواهد بود.

* کاهش ۲۲درصدی بودجه ۹۶ نسبت به رقم پیش بینی شده در برنامه ۵ساله

شهردار تهران در ادامه با بررسی نمودارهای بودجه ای تصریح کرد: آمارها نشان می دهد در سال٩٥ که بودجه سال٩٦ تعیین می شده، شهرداری با افت منابع مواجه بوده، طبق آنچه که در برنامه ۵ ساله شهرداری پیش بینی شده باید در سال جاری ۲۲ هزار و ۸۰۰ میلیاردتومان بودجه می داشتیم که این رقم اکنون تنها ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است.

به گفته وی، این یعنی بالغ بر ۵ هزار میلیارد تومان کمتر و به عبارتی ۲۲ درصد کاهش بودجه را نسبت به برنامه ها در سال جاری شاهد هستیم و نشان از برخی ایرادات در برنامه ریزی ها و یا برخی ایرادات در منابع مالی شهرداری دارد.

* ۲۲ هزار و ۵۰۰میلیارد تومان هزینه انجام پروژه های در دست اجرا
شهردار تهران در ادامه با اشاره به اعتبارات مورد نیاز وضعیت پروژه های زیرساختی شهر تهران گفت: ۲۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به قیمت امروز نیاز داریم که پروژه های در دست اجرای شهر را تکمیل کنیم، این مهم بیش از بودجه کامل یک سال و چندبرابر بودجه عمرانی پیش بینی شده مصوب امسال است که نشان می دهد از نظر هجوم هزینه ها به شهرداری در سال های آینده با مشکل مواجه خواهیم بود.
نجفی با اشاره به جمع بندی نهایی صورت گرفته در موضوع منابع مالی شهرداری تهران تصریح کرد : ٧٢ درصد پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای در شهرداری پروژهای مستمرند که وقتی هم به اتمام می رسد نیازمند هزینه است، لذا چشم انداز مناسبی برای تکمیل پروژه های در دست احداث با منابع داخلی شهرداری نمی توان متصور بود.

* تامین تنها ۷۲ درصد از بودجه مصوب امسال طی نیمه نخست۹۶
نجفی گفت: در ٦ ماه نخست سال جاری از کل بودجه مصوب، ٧٢ درصد تامین شده که شامل ٨٠ درصد بودجه نقدی و ٦٠ درصد بودجه غیر نقدی است؛ به عبارتی تنها ٦ هزار و ٧٠٠ میلیارد تومان از بودجه تامین شده، در حالی که باید حدود ۹هزار میلیارد تومان درآمد می داشتیم.

* هدف افزایش بهره وری نیروی انسانی است نه تعدیل
شهردار تهران همچنین با بیان اینکه ۳۹ درصد کل بودجه صرف هزینه های پرسنلی و جاری غیرقابل اجتناب می شود، اظهار کرد: همین عدد در سال گذشته ۳۱ درصد بوده که این روند افزایشی هزینه های جاری نگران کننده است.
وی با تاکید بر استفاده کارآمد از نیروی انسانی و افزایش بهره وری منابع انسانی تصریح کرد: هدف تعدیل نیروی انسانی از شهرداری نیست اما باید با ایده های نو افزایش بهره وری نیروی انسانی مد نظر قرار گیرد.
به گفته نجفی، بهره وری، کارایی و کارآمدی را توامان شامل می شود که باید برای آنها برنامه ریزی کرد .

* ارتقا فرهنگ سازمانی و تکریم ارباب رجوع
شهردار تهران درادامه، ضعف فرهنگ سازمانی را دیگر چالش شهرداری دانست و تاکید کرد: برای شکل بخشیدن به یک فرهنگ سازمانی بالنده و سازنده باید اقدامات جدی صورت گیرد .
وی به نظر سنجی اخیر یکی از موسسات مهم نظرسنجی وابسته به وزارت ارشاد اشاره کرد و گفت: طبق این نظرسنجی افرادی که به شهرداری مراجعه کرده اند نسبت به نحوه اجرای کار از سوی کارکنان شهرداری تهران ۲۴٫۳ درصد به صورت نسبی راضی بوده اند، ۵۶٫۳ درصد عدم رضایت و ۱۹ درصد رضایت داشته اند که میانگین نمره ای که به عملکرد شهرداری تهران داده اند ۹ از ۲۰ بوده است.

* تاکید بر رسیدگی به مشکلات مردم با استفاده از فناوری های روز و با سرعت
شهردار تهران در ادامه با تاکید بر اینکه ارتباط با مردم ارتباطی دوسویه است، گفت: ارتباط با مردم باید در چارچوب قوانین و مقررات و دوسویه باشد، معتقدم سنت ملاقات هفتگی با شهروندان سنت خوبی است اما کافی نیست و باید از طریق فناوری های روز و سیستم ای.تی در حداقل زمان ممکن به مشکلات مردم رسیدگی شود .
نجفی در ادامه به تغییرات مدیریتی در شهرداری تهران اشاره و تصریح کرد: برخی صحبت ها که به بنده منتقل می شود در تراز یک مدیر نظام نیست، اعتقاد دارم یک مدیر تنها با هدف خدمت به مردم و تلاش برای انها مدیر شده است، لذا باید تا آخرین لحظه ای که بر سمتی نشسته ایم کار خود را به نحو شایسته انجام دهیم .

* انتصاب مدیران با توجه به ارزیابی عملکردشان است
شهردار تهران بابیان اینکه تمامی تغییرات مدیریتی شهرداری با ارزیابی عملکرد مدیران صورت گرفته است، تصریح کرد: معتقدم مدیریت در نظام امانت الهی است، بنده نیز نمی توانم امانت را خودم به انجام برسانم، لذا با تکه تکه کردن بخش هایی از این امانت و درنظر گرفتن منطق و بررسی اهل بودن امانت داران، مدیریت ها را به اهلش می سپارم و تلاش می کنم اهل ترین افراد را انتخاب کنم، اما این به منزله بدون خطابودن این انتخاب نیست.
نجفی در ادامه بر ضرورت توسعه مدیریت و توانمندسازی مدیران تاکید کرد و گفت: معتقدم مدیر بدون برنامه، مدیر بدون کارنامه است، لذا باید در جهت توسعه پایدار شهر با نواوری و خلاقیت برنامه ریزی شود وهرمدیری در حیطه کار خود باید دارای برنامه باشد.
وی از مدیران خواست به شایعات توجه نکنند و گفت: شک نکنید اتاق های فکری خارج از شهرداری هستند که تلاش می کنند شهرداری موفق نباشد، شایعاتی در فضای مجازی از انتصابات منتشر می شود که بیشتر جنبه تخریب دارد و به نوعی جنگ روانی شناخته شده ای را پیش گرفته اند.

* عهد کردم زندگی و عمرم را در این ۴سال وقف مردم کنم
شهردار تهران در ادامه صحبت های خود تاکید کرد: عهد کردم لحظه ای از منفعت و مصلحت مردم غافل نشوم زندگی و عمرم را طی این دوره۴ساله وقف مردم و شهرداری خواهم کرد.

* راه اندازی ۴حلقه فکری در شهرداری به منظور خدمات دهی بهتر
نجفی همچنین از راه اندازی ۴ حلقه فکری در آینده ای نزدیک خبرداد و گفت: حلقه فرهنگی و اجتماعی، حلقه مالی و اقتصادی، حلقه شهرسازی و معماری و حلقه مدیریت و امور اجرایی به زودی در شهرداری تهران راه اندازی خواهد شد، در عین حال که اتاق فکری به منظور نظارت بر حسن اجرای برنامه ها، این حلقه فکری را پوشش خواهد داد.
وی با تاکید بر اینکه در ۸ سال اخیر ۱۶۱۵ طرح پژوهشی در شهر تهران اجرا شده که ۲۳۰ میلیارد تومان هزینه در بر داشته است، گفت: معتقدم حتی ۱۰۰ مورد آنها هم به شهرداری تهران برای حل مشکلات کمک نکرده است.

* بخشنامه توقف صدور هولوگرام ها ناموس شهرداری است/ برخورد شدید با متخلفان
شهردار تهران در ادامه صحبت های خود در نشست فصلی با مدیران شهرداری به بخشنامه اخیر ممنوعیت صدور هولوگرام ها اشاره کرد و گفت: بخشنامه توقف صدور هولوگرام، امروز ناموس شهرداری است و حتی یک مورد تخلف از این بخشنامه منجر به عزل می‌شود.
وی از ابلاغ بخشنامه مهمی نیز در حوزه شهرسازی طی روزهای اینده خبر داد که براساس آن فعالیت شوراهای معماری مناطق منضبط خواهد شد.

* با تکیه بر بدنه شهرداری، شهر را اداره می کنیم
شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود بر توانمندی نیروی انسانی شهرداری به لحاظ صلاحیت های رفتاری و تخصصی تاکید کرد و گفت: باید بر تکیه بر بدنه شهرداری، شهر را مدیریت کرد.
نجفی با اشاره به شعار تهران شهر امید ، مشارکت و شکوفایی خاطرنشان کرد: امید و انگیزه بخش لاینفک زندگی است و اگر امید نباشد شهر می میرد، لذا بعضی از مسائل منفی شهر تهران را در ملا عام مطرح نمی کنیم.لینک منبع

برچسب ها :