آیا مشکلات سه شرکت اراکی باعث شروع دومینوی صنعتی در کشور خواهد شد؟در سال های اخیر شاهد بروز بحرانی به نام بحران بانکی بودیم که منشا آن به برخورد بانک مرکزی با موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز باز می گشت. موسسات مالی و اعتباری که بیشتر آن ها در استان خراسان رضوی و شهر مشهد ظهور و رشد پیدا کرده بودند. در روزهای اخیر شاهد بروز مشکلاتی برای سه شرکت هپکو، آذراب و ماشین سازی اراک بودیم. با توجه به اینکه اراک به عنوان یکی از شهری صنعتی ایران می باشد، آیا این می تواند آغاز یک دومینوی صنعتی باشد؟ 
به گزارش تابناک اقتصادی، طبق آمار بانک مرکزی ایران، استان خراسان رضوی بعد از استان های تهران و اصفهان دارای بیشترین تعداد شعب بانکی در بین استان های کشور می باشد. تعداد شعب بانک ها در استان خراسان رضوی ۱۴۱۴ شعبه می باشد. از طرفی اگر این بررسی را متمرکز مرکز استان ها کنیم باز هم به این نتیجه خواهیم رسید که شهر مشهد با دارا بودن ۸۳۱ شعبه بانکی بعد از شهر تهران با ۳۷۱۳ شعبه بانکی در مکان دوم بدین لحاظ قرار گرفته است. بنابراین استان خراسان رضوی به عنوان سومین استان و شهر مشهد به عنوان دومین شهر دارای بیشترین شعب بانکی می باشند و به نوعی یکی از کانون های بانکی و مالی کشور شناخته می شوند.  

در بحران اخیر بانکی که دلیل آن برخورد بانک مرکزی با موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز بود، شهر مشهد نقطه آغازین ماجرا محسوب می شد. آغاز بحران مالی و بانکی کشور از شهر مشهد نیز به این خاطر بود که اولاً تعداد تعاونی های اعتباری غیرمجاز در این شهر بسیار زیاد بود و ثانیاً این شهر طبق موارد فوق الذکر به نوعی یکی از کانون های بانکی و مالی کشور محسوب می شد. بنابراین دومینوی بحران بانکی از شهر مشهد که یکی از کانون های بانکی و مالی بود آغاز شد و به کل کشور گسترش یافت. 

در روزهای اخیر رسانه ها خبر از بروز مشکلات و اعتراضات کارگری در سه شرکت هپکو، آذراب و ماشین سازی اراک دادند. ریشه مشکلات و اعتراضات کارگری در این سه شرکت به اعتقاد سعید باستانی نماینده مردم تربت حیدریه و سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس به “خصوصی سازی بد” و “شرایط اقتصادی نامناسب” باز می گردد.  

مطابق با آمار، اراک یکی از شهرهای صنعتی ایران محسوب می شود و به طور کلی چهارمین قطب صنعتی کشور است. این شهر دارای رتبه نخست از لحاظ گوناگونی محصولات صنعتی و رتبه دوم از لحاظ وجود صنایع مادر در کشور است. نخستین کارخانه تولید آلومینیوم کشور (ایرالکو)، نخستین و بزرگترین کارخانه واگن سازی و لوکوموتیوسازی کشور (واگن پارس)، نخستین کارخانه کمباین ‌سازی کشور (کمباین سازی ایران)، بزرگترین کارخانه سازنده دکل انتقال نیرو در خاورمیانه (آونگان)، نخستین ایستگاه آزمایش تست دکل‌ های انتقال نیرو در خاورمیانه و آسیا و نخستین مدرسه خورشیدی کشور در این شهر قرار دارند. 

حال با توجه به اینکه بحران بانکی کشور از شهری شروع شد که یکی از کانون های مالی و بانکی کشور محسوب می شد و با توجه به مشکلات اخیر سه شرکت هپکو، آذراب و ماشین سازی اراک و همچنین با توجه به اینکه شهر اراک یکی از کانون های صنعتی کشور محسوب می شود، آیا باید منتظر بروز یک دومینوی صنعتی و بحران صنعتی در کشور باشیم یا مسئولین قادر خواهند بود با تدابیری که اتخاذ می کنند از بروز این بحران و تسری آن به کل کشور جلوگیری کنند.لینک منبع

برچسب ها :