به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع “اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان” در این نوشتار به وقایع تاریخی هفتمین روز مهر ماه پرداخته می شود که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۷ مهر ۱۲۹۷، وثوق ‌الدوله قحطی و کمبود نان را در تهران حل کرد و در راس اداره نان یک نفر بلژیکی به نام «مولیتور» را قرار داد و بدین ترتیب بحرانی که از یک سال قبل آغاز شده بود خاتمه یافت.

۷ مهر ۱۳۰۹، مجلس شورای ملی اعتباری به میزان دویست‌ هزار تومان از محل ذخیره نقره کشور برای نقل و انتقال و اسکان عشایر لر در اختیار دولت قرار داد.

۷ مهر ۱۳۱۰، بر اثر تنزل پوند کمیسیون اسعار خارجی قیمت پوند را از ۹۰ قران به ۶۸ قران تنزل داد.

۷ مهر ۱۳۲۲، نانواهای تهران در پاسخ شریدان، مستشار آمریکایی وزارت خواربار اعلام کردند که آرد دولتی آنقدر مخلوط دارد که جای قبول هیچ ماده خارجی حتی خاک رس را هم ندارد.

۷ مهر ۱۳۳۷، قرارداد بازرگانی ایران و فرانسه تمدید شد.

۷ مهر ۱۳۴۳، قرارداد خريد ۱۴۰ هزارتن گندم از امريكا به امضا رسيد.

۷ مهر ۱۳۵۴، ایران یک میلیون و چهارصدهزار پوند برای خانه‌ سازی به اردن کمک کرد.

۷ مهر ۱۳۶۹، فرودگاه بين المللي آبادان كه طي ۱۰ سال اخير به خاطر خسارات وارده بر اثر جنگ تحميلي آسيب هاي كلي ديده بود بازسازي و آماده بهره برداري شد.

۷ مهر ۱۳۷۶، قرارداد توسعه ميدان گازي پارس جنوبي در خليج فارس، بين شركت ملي نفت ايران و كنسرسيومي متشكل از شركتهاي فرانسوي، روسي و مالزيايي در پاريس به امضا رسيد.

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصادلینک منبع

برچسب ها :