به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع “اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان” در این نوشتار به وقایع تاریخی چهارمین روز مهر ماه پرداخته می شود که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۴ مهر ۱۳۲۸، سرلشگر فرج‌ الله اق اولی به ریاست بانک سپه منصوب شد.

۴ مهر ۱۳۳۳، یک هیات اقتصادی از فرانسه به منظور بررسی شرایط اقتصادی ایران که قصد اخذ وام سی میلیون فرانکی را داشت، وارد تهران شد.

۴ مهر ۱۳۴۱، خسروانی وزیر کار اعلام کرد که به زودی کارگران در سود کارخانه‌ ها سهیم خواهند شد.

۴ مهر ۱۳۵۱، قراردارد بهره‌ برداری از معادن مس سرچشمه کرمان با یک شرکت آمریکایی منعقد شد.

۴ مهر ۱۳۵۲، ایران و آلمان غربی یک قرارداد بازرگانی ۵ ساله امضا کردند.

۴ مهر ۱۳۵۶، بانک ملی ایران بهره وام‌های صادراتی خود را بین ۵/۲ تا ۵ درصد افزایش داد. همچنین در این روز، دولت آمریکا برای کمک به صنعت چوب ایران دومیلیون و ششصدهزار دلار اعتبار داد.

۴ مهر ۱۳۸۳، ريچارد آرميتاژ معاون وزارت امور خارجه آمريكا طي سخناني در كنگره آمريكا خواستار بخشودگي ۴۵ ميليارد دلار بدهي عراق به كشورهاي عرب حوزه خليج فارس شد و گفت اين مبلغ بخشي از كمك هايي است كه دولت هاي عربي طي سالهاي جنگ ايران و عراق، در اختيار حكومت بغداد قرار داده بودند.

۴ مهر ۱۳۸۴، در اعتراض به رفتار اروپايي ها در قبال پرونده هسته اي ايران، رئيس قوه قضائيه خواستار كاهش مبادلات اقتصادي با كشورهاي عضو اتحاديه اروپا و تجديدنظر جمهوري اسلامي ايران در معاملات ۲۵ ميليارد دلاري سالانه خود با اين كشورها شد.

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصادلینک منبع

برچسب ها :