به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع “اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان” در این نوشتار به وقایع تاریخی هشتمین روز مهر ماه پرداخته می شود که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۸ مهر ۱۳۱۰، دولت وقت ایران ارزش برابري پوند انگليسي را از ۹۰ ريال به ۶۸ ريال پايين آورد و با اين عمل درآمد مختصر خزانه ايران از نفت هم تقليل يافت. 

۸ مهر ۱۳۱۹، نرخ پوند به ۱۴۰ ريال و دلار آمريکا به ۳۵ ريال افزايش داده شد. 

۸ مهر ۱۳۲۴، مجلس شوراي ملي، مذاكره درباره چگونگي خريد اموال منقول و غيرمنقول آمريكايي ها که از جنگ دوم در ايران مانده بود را آغاز كرد. سفارت آمريكا در بيانيه اي مقدار دارايي هاي آمريكا در ايران را بالغ بر صد ميليون دلار ذكر کرد.

۸ مهر ۱۳۵۸، قانون تاسیس وزارت نفت به جای شرکت ملی نفت ایران به تصویب شورای انقلاب رسید.

۸ مهر ۱۳۶۱، حجت الاسلام خامنه اي رئيس جمهور با ارسال پيامي براي سران كشورهاي اسلامي از آنان خواست تا با تحريم كالاهاي آمريكايي به مبارزه اي سياسي اقتصادي عليه آمريكا و صهيونيسم دست بزنند.

۸ مهر ۱۳۶۶، سناي امريكا با تحريم نفت و ساير كالاهاي صادراتي ايران موافقت كرد. لايحه سنا از سوي سناتور «دال» يكي از كانديداهاي رياست جمهوري حزب جمهوريخواه به مجلس سنا ارائه شد و به اتفاق آراء تصويب شد.

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصادلینک منبع

برچسب ها :