روز پنجشنبه، قیمت نفت افزایش چشمگیری یافت و به بشکه ای ۵۹ دلار نزدیک شد. دلیل بالا رفتن قیمت نفت، اوج گرفتن تنش ها بر سر موضوع استقلال کردستان عراق بوده است. طی یک همه پرسی، مردم منطقه خود مختار کردستان در عراق به جدایی و استقلال این منطقه رای داده اند.

 

به گزارش تابناک اقتصادی به نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته،  ۶۰ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۸.۵۰ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۶۰ سنت افزایش، بشکه‌ای ۵۲.۷۴ دلار صورت گرفت.
افزایش قیمت نفت با بالا گرفتن تنش ها بر سر استقلال کردستان عراق

این در حالی ست که در روز سه شنبه، و بعد از همه پرسی کردستان عراق، قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا به بشکه ای ۵۲.۸۶ و نفت برنت به بشکه ای ۵۹.۴۹ دلار نیز رسیده بود که بالاترین نرخ در ۲۶ ماه گذشته است. دلیل افزایش قیمت نفت در روز های گذشته تهدید ترکیه به قطع صادرات نفت از کوردستان عراق و همچنین نشانه هایی مبنی بر به متعادل رسیدن عرضه و تقاضا در بازار نفت بوده است.

تاماس وارگا، تحلیلگر PVM Oil Associates در لندن گفته است: “در حال حاضر کردستان و شمال عراق بین ۵۰۰ تا ۵۵۰ هزار بشکه در روز صادر نفت می کنند. این می تواند افت قابل توجهی در بازار نفت باشد.”

کردستان عراق روز دوشنبه به حمایت از استقلال رای داد و این باعث شد تا رئیس جمهور ترکیه، طیب اردوغان، بگوید که می تواند از نیروی نظامی برای جلوگیری از تشکیل یک دولت کردی مستقل استفاده کند و ممکن است شیر نفت را ببندد.

رئیس جمهور ترکیه، طیب اردوغان، روز دوشنبه گفته بود که می تواند خط لوله انتقال نفت از از شمال عراق به بازار جهانی را مسدود کند، تا با این عمل  بر منطقه خودمختار به خاطر رفراندوم استقلال فشار بیشتری وارد کند. اگر این تحریم به واقعیت بپیوندد ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز، کمتر به بازار خواهد رسید.

دولت عراق رفراندوم را به رسمیت نمی شناسد و از کشورهای خارجی خواسته است واردات نفت خرد از کردستان را متوقف کنند.

همچنین دولت عراق اعلام کرده است  که با دولت منطقه ی کردستان درمورد نتایج همه پرسی مذاکره نخواهد داشت. این در حالی ست که انتظار می رود پس از اعلام نتایج در اواخر این هفته، اعلام شود که اکثریت به نفع استقلال رای داده اند.

همچنین کاهش موجودی نفت آمریکا موجب شده است تا قیمت نفت این کشور افزایش خوبی داشته باشد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا در روز چهارشنبه اعلام کرده است که موجودی فت این کشور در هفته گذشته، ۱.۸ میلیون بشکه کاهش یافته است. این در حالی ست که روز سه شنبه موسسه نفت آمریکا اعلام کرده بود که موجودی نفت این کشور در هفته گذشته ۷۶۱ هزار بشکه کاهش یافته است. تحلیلگران انتظار داشتند که موجودی نفت این کشور برای چهارمین هفته متوالی افزایش پیدا کند و ۳.۴ میلیون بشکه رشد داشته باشد.

از سوی دیگر، به دلیل قرارداد کاهش تولید اوپک، در سه ماهه سوم امسال، قیمت نفت برنت ۲۲ درصد رشد داشته است، که این بیشترین رشد در بازه ماه جولای تا سپتامبر از سال ۲۰۰۴ می باشد.

در تاریخ ۲۵ می  سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و ۱۱ کشور دیگر توافق کردند تا قرارداد کاهش تولید نفت را که در ابتدا ۶ ماهه بود، برای ۹ ماه دیگر تمدید کنند، و تا ماه مارس ۲۰۱۸، تولید جهانی نفت را روزانه ۱.۸ میلیون بشکه نفت کاهش دهند.

عصام المرزوق، وزیر نفت کویت، که نشست جمعه وین را برای نظارت بر بازار نفت مدیریت کرد، گفته است که محدود کردن تولید، به کاهش ذخایر نفت خام جهانی و رسیدن به میانگین پنج ساله شان کمک کرده است و این هدف اعلام شده اوپک است.

این در حالی ست که بعد از این نشست وزیر انرژی روسیه، الکساندر نواک، روز جمعه اعلام کرد که سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و دیگر تولیدکنندگانن، تا ماه ژانویه تصمیمی مبنی بر تمدید یا عدم تمدید قرارداد کاهش تولید نفت نخواهند گرفت.

نواک در پاسخ به سوالی راجع به زمان احتمالی برای تصمیم گیری درمورد تمدید قرارداد اوپک، گفته است: “من باور دارم که ماه ژانویه، زودترین زمانی ست که ما واقعا می توانیم در مورد وضعیت بازار صحبت کنیم.”لینک منبع

برچسب ها :