برش‌های بزرگ از کیک چند تریلیونی بودجه فرهنگی به کدام نهادها می‌رسد؟با اعلام رقم بودجه و با نگاهی به رقم عملیاتی شده بودجه در سال‌های گذشته، اکنون می‌توان دریافت که کدام نهادها برش‌های بزرگ‌تری از کیک بودجه را به خود اختصاص داده‌اند؛ مجموعه‌هایی که روند صعودی اعتباراتشان در سال‌های اخیر استمرار داشته اما برخی از آنها رشد اعتبارات‌شان نسبت به دیگر نهادها در چندین سال اخیر رشد بسیار سریع‌تری داشته و به شکل ویژه مورد توجه قرار گرفته‌اند.

به گزارش «تابناک»؛ حسن روحانی رئیس جمهور، صبح روز پیشین با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ را تقدیم خانه ملت کرد. در بودجه سال آتی نیز همچون سال‌های پیشین شاهد افزایش محسوس بودجه فرهنگی هستیم اما برخلاف تعابیر که تاکنون مطرح شده، نه ساختار بودجه ریزی فرهنگی تغییر جدی داشته و نه مکانیسمی برای ارزیابی کیفیت هزینه کرد اعتبارات فرهنگی به ویژه توسط نهادهای غیردولتی در نظر گرفته شده و در واقع همان مسیری که تاکنون وجود داشت، در سال آینده نیز استمرار خواهد یافت.

کیک بودجه فرهنگی مجموعاً رقمی معادل چند تریلیون تومان و این چند تریلیون تومان میان ده‌ها نهاد از جمله شماری از مجموعه‌های غیردولتی توزیع می‌شود که سازوکاری برای ارزیابی عملکرد و افزایش و کاهش اعتبارات این نهادها که در قالب کمک پرداخت می‌شود، نه در این دولت و نه در دولت‌های پیشین عرضه نشده است. بدین ترتیب مجموعه‌ای از نهادها رقم‌هایی از چندصد میلیون تا چند میلیارد تومان را به خود اختصاص می‌دهند.

در این میان نهادهایی هستند که سهم بیشتری از اعتبارات را به خود اختصاص می‌دهند. در ارزیابی‌هایی که از لایجه بودجه سال ۱۳۹۶ تاکنون رخ داده، عمدتاً به ردیف بودجه تعیین شده در سال‌های پیشین برای مقایسه ارجاع داده شده است. این در حالی است که عمدتاً این ارقام عملیاتی نمی‌شود و رقم‌های تخصیص یافته از بودجه مصوب هر دستگاه دولتی یا مجموعه غیردولتی در اغلب اوقات به مراتب کمتر رقم مصوب مندرج در لایحه بودجه است.

بخش فرهنگی «تابناک»، «رقم عملیاتی شده اعتبارات» مجموعه‌هایی که برش‌های بزرگ تری از کیک چند تریلیونی بودجه فرهنگی را در سال‌های ۱۳۹۳، ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ زیر ذره بین قرار داد و در کنار «رقم برآورد سال ۱۳۹۶» و «رقم درج شده در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷» قرار داد و دقیق ترین ارزیابی را درباره سهم واقعی این مجموعه‌ها از بودجه، میزان افزایش و مجموع دریافتی در این سال‌ها انجام داد.

به نظر می‌رسد دولتمردان به واسطه حواشی قابل پیش بینی، اراده‌ای برای سازماندهی بودجه فرهنگی و تقسیم کیک بودجه فرهنگی میان دستگاه‌ها بر اساس نحوه عملکردشان در سال‌های پیشین ندارند و بعید است تا انتهای دولت روحانی نیز شاهد تحول جدی در نحوه بوجه ریزی فرهنگی باشیم. با جزئیات بودجه در اینوگرافی‌های تابناک بیشتر آشنا شوید.

برای مشاهده اینوگرافی در ابعاد واقعی بر روی تصاویر کلیک کنیدلینک منبع

برچسب ها :