مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور یکی از دلایل ایجاد کانون های گرد و غبار خوزستان را کاهش منابع آبی دانست و گفت: مدیریت آب به گونه ای که حقابه تالاب ها و هورها تامین شود به طورقطع میزان گرد خوزستان را کاهش می دهد.

فرهاد سرداری دوشنبه در حاشیه بازدید از کانون های گرد و غبار جنوب شرق اهواز در گفت و گو با ایرنا افزود: از ۶ و نیم میلیون هکتار عرصه های خوزستان حدود یک میلیون و ۲۷۰هزار هکتار آن بیابان است که حدود ۷۰۰ هزار هکتار آن تحت تاثیر فرسایش بادی و ۳۵۰هزار هکتار کانون بحرانی فرسایش بادی هستند.

وی با بیان اینکه بحران گرد و غبار بهمن پارسال در خوزستان، سبب جدیت بیشتر برای مقابله با کانون های گرد و غبار ریزگرد در خوزستان شد ، اظهار کرد: زمین های جنوب شرق اهواز یکی از هفت کانون بحرانی در خوزستان است.

وی با تاکید بر اینکه ۴۲هزار هکتار کانون فوق بحرانی در جنوب شرق اهواز وجود دارد افزود: قرار است در یک برنامه سه ساله این زمین ها به روش های مختلف تثبیت شوند.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه در جنگل های دست کاشت حدود ۷۶ درصد سبزینگی وجود دارد گفت: در سال ۱۳۹۵ اعتباری معادل ۳۰۰ میلیارد ریال در ۲ بخش بیولوژیک و آب برای کنترل گرد و غبار خوزستان اختصاص یافت.

وی با بیان اینکه سال ۱۳۹۵ در بخش بیولوژیک حدود پنج هزار هکتار عرصه در قالب ۷۳ قطعه در خوزستان نهال کاری شد، ادامه داد: برای تامین آب نیز کانال ۲۲ کیلومتری با ۲ ایستگاه پمپاژ و ۳۰ حوضچه برداشت آب احداث شده است.

سرداری با اشاره به اعتبار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی سال ۱۳۹۶ برای مقابله با گرد و غبار و بیابان زدایی خوزستان خاطر نشان کرد: قرار است ۱۰هزار هکتار مالچ پاشی به همراه نهالکاری، ۱۰هزار هکتار نهالکاری، ۲۷هزار هکتار عملیات قرُق، ۱۲هزار هکتار عملیات مدیریت چرا و ۴۰۰ هکتار بوته کاری صورت گیرد.

وی افزود: اعتبارات این طرح از صندوق توسعه ملی، طرح های تملک و دارایی سرمایه سازمان جنگل ها و مقداری نیز بودجه استانی است.

سرداری در بخشی دیگر از این گفت وگو افزود: از مجموع هزار و ۵۹۰ میلیارد ریال اعتبار صندوق توسعه ملی برای مقابله با بیابان زایی در سراسر کشور، بیش از ۵۰ درصد به خوزستان اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه بیش از ۸۲۰ میلیارد ریال از این اعتبار به خوزستان تزریق می شود یادآور شد: این امر نشان دهنده آن است که سازمان جنگل ها و مراتع به دلیل وجود حساسیت های خوزستان و به ویژه اهواز، توجه جدی به بیابان زدایی در این استان دارد.

بنابراین گزارش، هفت کانون گرد و غبار هورالعظیم با ۵۳ هزار هکتار، حد فاصل شلمچه تا جفیر، شمال شرق اهواز، جنوب شرق اهواز (حدفاصل جاده اهواز ـ ماهشهر تا شادگان) با ۱۱۳ هزار هکتار،و نیز کانون های گرد و غبار امیدیه، هندیجان و ماهشهر در خوزستان وجود دارد.

بزرگترین کانون گرد و غبار خوزستان با ۱۱۳هزار هکتار در جنوب شرق اهواز قرار دارد که همین کانون عامل عمده ورود گرد و غبار به شهر اهواز است.

بالغ بر ۳۵۰هزار هکتار شن زار و ماسه زار در خوزستان وجود دارد که از شمال غرب تا جنوب شرق استان امتداد یافته اند.

پارسال پنج هزار هکتار از زمین های بحرانی نهال کاری شد و امسال نیز حدود ۳۰ هزار هکتار از زمین ها به شیوه های نهال کاری و کشت بیولوژیک تثبیت خواهند شد.لینک منبع

برچسب ها :