معاملات هفته گذشته سهام و انواع اوراق در فرابورس نسبت به هفته پیشین، از نظر حجم ۷۲ درصد رشد کرد اما از نظر ارزش هفت درصد افت داشت.

به گزارش ایرنا، اطلاعات منتشر شده در تارنمای فرابورس ایران نشان می دهد هفته گذشته رخدادهای متنوعی همچون عرضه اولیه سهام شرکت «تولید و صادرات ریشمک» در بازار دوم، آغاز پذیره‌نویسی سهام جدید ناشی از سلب حق تقدم در افزایش سرمایه شرکت گروه اقتصادی کرمان خودرو در بازار سوم، گشایش نماد اوراق اجاره دولت در نماد «اجاد۴۲» و اتمام پذیره‌نویسی واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری آرمان آتی در نماد «آرمانی۱» رخ داد.

در هفته معاملاتی منتهی به هفتم مهرماه یک ‌هزار و ۷۰۱ میلیون برگه انواع اوراق به ارزش ۱۱ هزار و ۳۲۹ میلیارد ریال در مجموع بازارهای فرابورس ایران دادوستد شد.

سهامداران در ۲ بازار اول و دوم فرابورس نیز به ترتیب ۸۳ و ۱۱۶۴ میلیون سهم به ارزش ۲۷۶ و ۱۳۱۶ میلیارد ریال را معامله کردند. 

مقایسه این ارقام نسبت به دادوستدهای هفته پیشین نشان می‌دهد در بازار اول ارزش معاملات و در بازار دوم ارزش و حجم معاملات با افزایش روبرو شد.

بازار شرکت‌های کوچک و متوسط نیز افزایش حجم دادوستد سهام را تجربه کرد. 

رصد ابزارهای مورد معامله در بازار ابزارهای نوین مالی نشان می دهد اوراق تسهیلات مسکن با رشد معاملات روبرو شد اما مقابل اوراق بدهی و «صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله»، کاهش حجم و ارزش دادوستدها را تجربه کرده‌اند.

بر این اساس ۹ میلیون ورقه اوراق بدهی به ارزش هشت هزار و ۲۷۰ میلیارد ریال و در «صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله»، به میزان ۵۵ میلیون ورقه و ارزش ۴۳۱ میلیارد ریال معامله شد.

در هفته گذشته ۴۰۰ هزار ورقه تسهیلات مسکن نیز به ارزش ۳۳۵ میلیارد ریال خرید و فروش شد.

ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات در بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و شرکت های کوچک و متوسط به یک‌هزار و ۸۷۷ میلیارد ریال رسید.

گروه «انبوه‌سازی، املاک و مستغلات» با ارزش معاملاتی به میزان ۱۹۸ میلیارد ریال بیشترین سهم از ارزش کل معاملات را در میان صنایع فرابورسی به خود اختصاص داد. معاملات این گروه ۱۱ درصد از ارزش کل معاملات را در اختیار گرفت.

صنعت «اطلاعات و ارتباطات» نیز با معاملاتی به ارزش ۱۷۵ میلیارد ریال، ۹ درصد از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص داد و در جایگاه دوم قرار گرفت. 

گروه‌های «حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات»، «فلزات اساسی»، «محصولات غذایی و آشامیدنی بجز قند و شکر»، «محصولات کاغذی» و «سرمایه‌گذاری‌ها» در جایگاه سوم تا هفتم ایستادند.

در پایان هفته گذشته، شاخص کل فرابورس ایران با سبزپوشی معاملات را به پایان رساند تا با رشد چهار درصدی در برایند هفتگی، بازدهی این نماگر بازار از آغاز سال به حدود ۱۰ درصد برسد.لینک منبع

برچسب ها :