قربانی کردن، از سنت‌های اسلامی است که در برخی موارد مانند حج، واجب و در برخی موارد مانند عقیقه و روز عید قربان، مستحب است. این سنت حسنه نیز مانند هر سنت دیگری می‌تواند آمیخته با خرافات و رسوم غلط شود.

انحرافات و خرافات در قربانی

مالیدن خون قربانی به خودرو، رد شدن از روی خون قربانی، کشتن قربانی جلوی پای افراد و باقی گذاشتن خون آن در خیابان و به‌ویژه جلوی مساجد، از مهم‌ترین انحرافات در این سنت است.

آیت‌الله مکارم شیرازی:

«قربانی هایی که در رهگذرها و خیابان‌ها صورت می‌گیرد و همه‌جا را آلوده می کند شرعاً اشکال دارد. در جای مناسبی قربانی کنند و محل آن را شسته و گوشت آن مصرف شود. این خون‌ها نباید در خیابان ریخته بشود چرا که باعث آلودگی می‌شود.»

از آنجاکه خون قربانی نجس است،ریختن آن در خیابان و جلوی پای افراد و یا هیئت‌ها، نه تنها ترجیحی ندارد، بلکه به‌خاطر آلوده کردن مسیر عبور مردم، مصداق آزار و اذیت است.از نجاست باید دوریکنیم نه این‌که تبرّک بجوییم!به هرحال درصورت اصرار به انجام این کار، آن‌را در گوشه‌ای دور از محل رفت و آمد انجام داده و زمین را تطهیر نمایند.

سنت اعراب جاهلی

منشأ اصلی خرافات، به این نکته برمی‌گردد که برخی افراد خون قربانی را دارای اثر می‌دانند! لذا تأکید دارند این کار را در جلوی پای افراد و خیابان انجام دهند، اما قرآن می‌خواهد این اعتقاد شرک‌آمیز را از بین ببرد:

لَن یَنَالَ اللّهَ لحُومُهَا وَ لا دِمَاؤُهَا وَ لکِن یَنَالُهُ التَّقْوَی‏ مِنکُمْ…(آیه ۳۷ سوره مبارکه حج)
(هرگز گوشت‏ها و خون‏های آنها به خداوند نمی‏رسد، بلکه تقوای شما به او می‏رسد.)

در تفسیر نمونه، ذیل این آیه‌ی شریفه آمده است:

«ظاهراً اشاره به اعمال زشت اعراب جاهلی است که هر گاه حیوانی را قربانی می‏کردند خون آن را بر سر بتها و گاه بر در و دیوار کعبه می‏پاشیدند، و بعضی از مسلمانان ناآگاه بی میل نبودند که در این برنامه خرافی از آنها تبعیت کنند، آیه فوق نازل شد و آنها را نهی کرد.متاسفانه هنوز این رسم جاهلی در بعضی از مناطق وجود دارد که هرگاه قربانی به خاطر ساختن خانه‏ای می‏کنند خون آن را بر سقف و دیوار آن خانه می‏پاشند… که باید مسلمانان بیدار شدیداً با آن مبارزه کنند.»

مسئله شرعی (تمام مراجع):

خونی که هنگام ذبح قربانی خارج می‌شود نجس است و پس از خروج کامل خون، باید محل آلوده شده تطهیر گردد، بعد از آن خون‌های باقیمانده در بدن قربانی پاک است.لینک منبع

برچسب ها :