یکی از مقامات سابق وزارت نفت عربستان پیش‌بینی کرد در صورتی که توافق کاهش عرضه اوپک و غیراوپکی‌ها که در اواخر سال ۲۰۱۶ امضا شد یک بار دیگر تمدید شود قیمت نفت به ۶۰ دلار افزایش می‌یابد.

به گزارش فارس به نقل از رویترز، ابراهیم المحنا، یکی از مقامات سابق وزارت نفت عربستان، طی سخنانی در واشنگتن آمریکا گفت: در صورتی‌که اوپکی‌ها و دیگر کشورهای تولیدکننده نفت توافق کاهش عرضه را که در اواخر سال ۲۰۱۶ بین آنها امضا شد را برای بعد از ماه مارس ۲۰۱۸ تمدید کنند، قیمت نفت به ۶۰ دلار افزایش خواهد یافت.

وی گفت: با توجه به شرایط کنونی و پایبندی کشورهای تولیدکننده نفت به توافق انجام‌شده و همچنین تمایل آنها به افزایش زمان اجرای توافق به نظر من نفت انبارشده کشورها به روند کنونی کاهش خود ادامه داده و در نتیجه قیمت نفت به‌تدریج افزایش می‌یابد.

وی پیش‌بینی کرد که این امکان وجود دارد که حتی تا پیش از پایان سال جاری میلادی شاهد رسیدن قیمت نفت به ۶۰ دلار در هر بشکه باشیم.

المحنا ادامه داد: برخی کارشناسان بازار معتقدند که در صورت پایان یافتن توافق، کشورها تولید و عرضه نفت خود را به میزان قابل‌توجهی افزایش خواهند داد اما این نگاه بسیار کوته‌بینانه است؛ چراکه پس از این همه تلاش بهترین اقدامی که به نفع کشورهای نفتی خواهد بود این است که شرایط را به صورت کاملاً نرم تغییر داده و تعادلی که به بازار نفت بازگشته را به هم نزند.لینک منبع

برچسب ها :