رضا اردکانیان، برات قبادیان، احمدعلی کیخا، محمدرضا شمسایی برای وزارت نیرو مطرح شده اند. اما گویا شانس اردکانیان با توجه به سابقه علمی، مدیریتی و سیاسی او، بیش از سایر گزینه ها باشد.

پول نیوز  معرفی گزینه برای وزارت نیرو پیچیده و طولانی شده است. با اینکه قرار بود در ابتدای مهرماه، گزینه وزارت نیرو معرفی شود، اما همچنان این اتفاق نیفتاده است. در حال حاضر چهار گزینه برای این وزارتخانه مطرح هستند که هر یک طرفدارانی دارند اما گویا شانس رضا اردکانیان در این میان، بیش از سایر افراد است.

رضا اردکانیان، متولد یزد است. یزدی بودن در کشور ما یک جا، پاشنه آشیل است و آن، وزارت نیرو و حوزه آب است. نمایندگان زاگرس‌نشین مجلس پس از اینکه بیطرفِ یزدی را از حضور در کابینه باز داشتند، بعداً برای انتخاب وزیر بعدی نیرو، به کنایه می گفتند روحانی، وزیری معرفی کند که یزدی نباشد. همان ها امروز هم مخالف حضور اردکانیان در وزارت نیرو هستند. زیرا او هم یزدی است. جرم دیگر او، معاونت وزارت نیرو در زمان بیطرف در دولت اصلاحات است.لذا هر کس که به بیطرف رأی نداده، احتمال می رود که به او هم رأی نخواهد داد. 

اما گویا تخصص های او کنار گذاشته شده و همه هم و غم برخی نمایندگان، بر این است که وزیری معرفی شود که کاری به کارِ آبِ کارون نداشته باشد. زیرا مسئله انتقال آب کارون به استان یزد و آب منطقه کرمانشاه به قم برای نمایندگان استان های حومه زاگرس بسیار حاد و مهم شده است.

شاید اردکانیان وزیر نیرو شود

احمد صفری، نماینده کرمانشاه به پول نیوز می گوید من هم هنوز نمی دانم چه کسی قطعاً برای وزارت نیرو معرفی خواهد شد.

از او می پرسیم آیا مخالفان بیطرف، همچنان، مخالف اردکانیان نیز هستند؟ این نماینده عضو کمیسیون انرژی و مردم کرمانشاه در مجلس معتقد است اردکانیان، آنقدرها هم مخالف ندارد.

احتمال معرفی اردکانیان بالاست

بهرام فیاضی، رئیس انجمن پیمانکاران آب و فاضلاب کشور نیز در گفتگو با پول نیوز می گوید: احتمال معرفی­‌شدن اردکانیان به عنوان وزیر نیرو بالاست.

او ادامه می دهد: همان تیم مخالفین بیطرف منهای عده ای، مخالف اردکانیان هم هستند.

فیاضی با محق دانستن مردم خوزستان در مورد نگرانی برای آب کارون توضیح می دهد: خوزستانی ها داغدار این موضوع اند و تا حدودی هم حق دارند، اما اردکانیان، گزینه بسیار خوبی برای وزارت نیروست.

این فعال صنعت آب کشور اضافه می کند: البته در این بین، برات قبادیان، احمدعلی کیخا و محمدرضا شمسایی نیز برای این وزارت مطرح هستند.

رضا اردکانیان کیست؟

اردکانیان سال ۷۶، دکترای مدیریت منابع آب خود را از دانشگاه مک مستر کانادا گرفت. او هم اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف است. اردکانیان از نزدیک ترین چهره ها به بیطرف، گزینه پیشین وزارت نیرو بوده و به لحاظ سیاسی نیز، وابسته به طیف اصلاح طلبان و از نزدیکان رئیس دولت اصلاحات است. او حتی برای شهرداری تهران نیز مطرح شد اما این پیشنهاد به سرانجامی نرسید. اردکانیان از چهره های اثرگذار شهر یزد است. اردکانیان در سال‌های ۸۰ تا ۸۴، معاون بیطرف در امور آب وزارت نیرو بوده است. در کارنامه مدیریتی اردکانیان در دهه ۶۰ سابقه معاونت عمرانی وزارت کشور و در دهه ۷۰ سابقه معاونت برنامه ریزی وزارت نیرو دیده می شود. در دولت اصلاحات نیز چهار سال قائم مقام وزیر نیرو و چهار سال معاون امور آب بوده و قبل از اتمام دولت اصلاحات، مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری را تاسیس کرد.

همشهری خاتمی، همسر نماینده تهران، نماینده زابل و گزینه خوزستانی؛ چه کسی وزیر نیرو می شود؟

برات قبادیان کیست؟

قبادیان از اسفند ۹۵ به عنوان معاون پژوهش، آموزش و فناوری وزیر صنعت مشغول به کار شده است. او دارای مدرک دکترای مهندسی مکانیک و عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس است. او پیش از این سمت های مختلفی در کمیسیون امور زیربنای دولت اصلاحات، سازمان انرژی اتمی و وزارت علوم دولت روحانی داشته است. نکته جالب اینکه قبادیان، همسر پروانه سلحشوری، نماینده مردم تهران در مجلس فعلی است. نکته ای که احتمال وزارت قبادیان را افزایش می دهد، «ایذه»‌ای بودن اوست. ایذه از شهرهای استان خوزستان بوده و به همین جهت، تعدادی از نمایندگان آن مناطق، از او حمایت می کنند.

همشهری خاتمی، همسر نماینده تهران، نماینده زابل و گزینه خوزستانی؛ چه کسی وزیر نیرو می شود؟

محمدرضا شمسایی کیست؟

شمسایی هم‌اکنون مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و امور اقتصادی آب و آبفا و مسئول کارگروه آب و کشاورزی و محیط‌ زیست شورای امنیت ملی است. او پیش از این مدیرکل آبفای استان خوزستان نیز بوده و به همین جهت، طرفدارانی در خوزستانی دارد.

همشهری خاتمی، همسر نماینده تهران، نماینده زابل و گزینه خوزستانی؛ چه کسی وزیر نیرو می شود؟

احمدعلی کیخا کیست؟

کیخا، نماینده زابل در مجلس فعلی است که پیش از این نیز در دوره هشتم، نماینده مردم زابل بوده. او عضو ناظر مجلس در شورای عالی آب است. ۳۱ مردادماه امسال نیز پس از اینکه بیطرف، نتوانست از مجلس برای وزارت نیرو رأی اعتماد بگیرد، تعدادی از فعالان صنعت آب کشور، در حمایت از وزارت کیخا، نامه ای سرگشاده نوشتند.

همشهری خاتمی، همسر نماینده تهران، نماینده زابل و گزینه خوزستانی؛ چه کسی وزیر نیرو می شود؟لینک منبع

برچسب ها :